UIL Fall A+ Academic Meet Yields 700 Student Participants

0

Seven hundred bright-eyed, beaming fourth and fifth graders representing 42 of Dallas Independent School District’s elementary schools convened at Skyline High School to participate in the Saturday, Dec 5 UIL Fall A+ Academic Meet.

Between contests, students challenged each other to matches in chess, dominos and Uno to hone their quick-thinking skills and relax between events.

UILGirls[1]

Events of the day included academic competitions in Chess, Listening, Number Sense, Social Studies, Dictionary Skills, Maps, Graphs and Charts, Ready Writing and Spelling.

Below are the top three competitors from each area of competition:

Chess

4th Grade:

  1. John Cook, Victor H. Hexter ES
  2. Xavier Mathis, Henry B. Gonzalez ES
  3. Christian Guevara, Henry B. Gonzalez ES

5th Grade:

  1. Joshua Espini, Henry B. Gonzalez ES
  2. Michael Badillo, Henry B. Gonzalez ES
  3. Nate Golden, William B. Travis Academy

Dictionary Skills

4th Grade:

  1. Jason Jackson, J.P. Starks ES
  2. Luzcira Villalobos, J.P. Starks ES
  3. Fatima Martinez, Herbert Marcus ES

5th Grade:

  1. Natasha Viveros, J.P. Starks ES
  2. Luis Gonzalez, J.P. Starks ES
  3. Brooke Lice, William B. Travis Academy

Listening Skills

4th Grade:

  1. Pavi Paila, William B. Travis Academy
  2. Nicholas O’con, F.P. Caillet
  3. Chase Wells, William B. Travis Academy

5th Grade:

  1. Seydel Calderon, J.P. Starks ES
  2. Nate Golden, William B. Travis Academy
  3. James Allen, Victor H. Hexter ES

Maps, Graphs and Charts

4th Grade:

  1. Sam Ferguson, K.B. Polk ES
  2. Joseph Fuentes, J.P. Starks ES
  3. Alan Garcia, F.P. Caillet ES 

5th Grade:

  1. Miles Thornburg, William B. Travis Academy
  2. Lailonni Richardson, J.P. Starks ES
  3. Rosalind Hernandez, James Bowie ES

Number Sense

4th Grade:

  1. Nelson Vo, William B. Travis Academy
  2. Jeremy Jennings, K.B. Polk ES
  3. Marlon Casillas, Nathan Adams ES

5th Grade:

  1. Rosalind Hernandez, James Bowie ES
  2. Arturo Carrazon, Arturo Salazar ES
  3. Nate Golden, William B. Travis Academy

Ready Writing:

4th Grade:

  1. Stephanie Cardenas, C.A. Tatum Jr. ES
  2. Duntae Duffey, John Quincy Adams ES
  3. Dayanara Contreras, Ben Milam ES

5th Grade:

  1. Patricio Alcarzar, William B. Travis Academy
  2. Alexa Carreon, William B. Travis Academy
  3. Lyriq Turner, Charles Rice ES

Spelling:

4th Grade:

  1. Te’Nijia Denny, Highland Meadows ES
  2. Nelson Vo, William B. Travis Academy*
  3. Carlos Mandujano, Pleasant Grove ES*

5th Grade:

  1. Kortni Foreman, K.B. Polk ES
  2. Jocelyn Benitez, Esperanza “Hope” Medrano ES
  3. Danya Garcia, Julius Dorsey ES

Social Studies:

4th Grade:

[No contest]

5th Grade:

  1. Walter Straughn, William B. Travis Academy
  2. Stephanie Martinez, Nancy Moseley ES
  3. Jocelyn Benitez, Esperanza “Hope” Medrano ES

For complete results, visit http://www.dallasisd.org/Page/24878.

Share.